Samotné omdlení dárce je komplikací velmi vzácnou. Při předodběrové prohlídce se snažíme zjistit zdravotní stav dárce, abychom podobným komplikacím mohli předejít.
Dalším důležitým faktorem, který předchází případným komplikacím, je náš zkušený personál, který se o Vás v případě jakéhokoliv problému okamžitě postará.K tzv. prasknutí žíly může dojít při návratu krevních buněk do těla dárce či bezprostředně po nápichu žíly. Někteří lidé mají „křehké“ žíly, které nemusí zvýšený tlak zvládnout. Bohužel to nejde předem poznat a nelze to ovlivnit šikovností zdravotní sestry. Pokud žíla v průběhu odběru praskne, odběr se přeruší. Na této ruce už bohužel v odběru pokračovat nelze. Pokud je možnost, dárci se doporučí přepich na druhou ruku, případně se odběr ukončí.
V případě, že se Vám po odběru udělá menší modřina v okolí místa vpichu, neznamená to nutně, že žíla praskla. Malé modřiny většinou vznikají v případě, že po obvázání místa vpichu dojde k úniku krve ze žíly do podkoží. Z tohoto důvodu je důležité dodržovat doporučení sestřiček, místo vpichu si alespoň tři minuty stlačovat a neopírat se o ruku při vstávání z křesla.
Léčba jakékoliv modřiny je pak poměrně snadná. Stačí ruku nenamáhat, chladit a ideálně lehce procvičovat ve vlažné vodě.
Každopádně vždy doporučujeme, aby nám dárce v takovýchto případech zavolal / zastavil se u nás na kontrolu.Při dodržení intervalu 14 dní mezi jednotlivými odběry spolu s dodržováním pravidel zdravé životosprávy Vám žádné zdravotní riziko ve spojitosti s darováním rozhodně nehrozí.
Známe však taky dárce, kteří darovali pětkrát a mají na rukou viditelné zjizvení.
Právě proto je dárcovství dobrovolné a dárci musí být plnoletí a svéprávní.Každý sám musí cítit, zda mu darování dělá dobře, nebo nedělá.
Využití léčiv z krevní plazmy stále stoupá a krevní plazmy je setrvale nedostatek. Přijďte darovat a přispějte tak k záchraně životů jako pravidelný dárce Ivan, kterého vidíte na fotce.
Rezervace odběru